ZeissMagazin
27. august 2015 | Vedeli ste, že...

ZEISS pomáha pri záchrane ohrozených horských goríl?


Gorily sú nám predstavované ako divoké, neskrotné monštrá. Skutočnosť je však presný opak. Ich dlhodobým pozorovaním sa zistilo, že sú jemní obri, od prírody veľmi mierovo naladení. Vedeli ste, že sú vegetariáni? No bohužiaľ, vďaka svojmu vzrastu a mohutnej postave vzbudzujúcej strach čelia vyhynutiu.

Pomocnú ruku podala firma ZEISS.

V národnom parku Virunga (Demokratická republika Kongo, Afrika) sa sústredili jedinci, ktorí sa stávali ľahkou korisťou pytliakov a rebelov. Monitorovanie a dohľad nad obrovským územím predstavuje veľkú výzvu pre poľovníkov a ochrancov zvierat. Mať zodpovedajúce technické vybavenie im zjednodušilo prácu. ZEISS zúročil svoju odbornosť, profesionalitu a jedinečnú optickú kvalitu a poskytol silný pozorovací ďalekohľad a menšie pozorovacie ďalekohľady. Vysoko výkonná optika tak pomáha zachrániť horské gorily pred vyhynutím.

Odborníci odhadujú, že nažive je už len asi 700 horských goríl. Títo vegetariáni môžu dorásť do výšky 1,3 až 1,9 metra a vážiť okolo 200 kg. Doma sa cítia v horských lesoch v nadmorskej výške medzi 2000 a 4000 metrov nad morom.

Je to najväčší druh primátov. Je blízkym príbuzným človeka a tiež najväčším a najsilnejším ľudoopom na svete. Voľne žijúci dospelý samec váži až trikrát toľko ako človek, samice sú však menšie. Tieto veľké ľudoopice zvyčajne chodia po štyroch. Mláďatá sa šplhajú aj po stromoch. Gorily žijú v rodinnom spoločenstve, ktoré tvorí dominantný samec, niekoľko samíc a mláďatá. Tlupa pomaly putuje rozľahlým lesom aj niekoľko kilometrov a jej členovia popritom požierajú rastlinnú potravu. Mimo ohrozenia sú to mierumilovné tvory, avšak v prípade ohrozenia môže samec napadnúť aj leoparda či človeka, ale nikdy bez príčiny! Horské gorily dovolia človeku si aj sadnúť v ich blízkosti, ak sa presvedčia, že im nehrozí nebezpečenstvo.